15.11.2021

COP26: розуміння ключових моментів для клімату

З 31 жовтня по 12 листопада 2021 року в Глазго, Шотландія, проходить кліматична конференція COP26, присвячена чотирьом основним темам Паризької угоди: забезпечення мети «глобальний нульовий викид вуглецю», захист громад і природних середовищ існування, мобілізація фінансів та спільна робота для досягнення цілей.

Що таке СОР?

COP або Conference of the Parties (Конференція сторін) – це щорічне зібрання майже 200 держав і регіональних організацій, які підписали Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату (UNFCCC), прийняту в 1992 році в Ріо-де-Жанейро на саміті «Планета Земля». Починаючи з 1995 року, Конференція сторін відбувалася протягом двох тижнів, щоразу в іншому місті, щоб прийняти важливі рішення на глобальному рівні з метою обмеження впливу людської діяльності на клімат, а також вирішення питань адаптації до наслідків кліматичних порушень.

Трохи історії: визначні моменти СОР

  • COP3 у 1997 році завершилася Кіотським протоколом щодо скорочення викидів парникових газів (ПГ) розвинутими країнами більш ніж на 5% за період 2008-2012 років порівняно з рівнями 1990 року.
  • COP21 у 2015 році відзначається значним залученням недержавних суб’єктів (зокрема компаній), на відміну від попередніх COP, у яких брали участь переважно національні уряди. Це дає підставу для Паризької угоди, згідно з якою 195 держав зобов’язуються скоротити викиди парникових газів, щоб стримати глобальне потепління значно нижче ніж на 2°C порівняно з доіндустріальними рівнями та мають на меті обмежити його до 1,5°C до 2100 року
  • На COP24 у 2018 році в Катовіце п’ять великих міжнародних банків, включно з BNP Paribas, взяли на себе зобов’язання розробити відкриту методологію для вимірювання та впровадження узгодження своїх кредитних портфелів із цілями Паризької угоди

Чому глобальна мета «нульовий викид вуглецю» настільки важлива?

COP26, організована Великобританією в партнерстві з Італією, мала відбутися у 2020 році, і ця 26-та конференція була дуже очікуваною. Багато хто з присутніх розглядають це як останній шанс обмежити найбільш драматичні наслідки зміни клімату. Існує нагальна потреба в діях для досягнення глобальної цілі чистих нульових викидів парникових газів до 2050 року, щоб стабілізувати глобальні температури на рівні 1,5°C до кінця століття. На сьогодні 131 країна, підприємства, муніципалітети та фінансові установи взяли на себе зобов’язання та вже поставили цілі для їх виконання.

Межа 1,5°C: реальність чи ілюзія?

Щоб утримати глобальне потепління в межах 1,5°C до кінця століття, необхідні радикальні дії протягом наступних п’яти-десяти років. 113 країн із 191 сторони Паризької угоди виконали зобов’язання подати перші «Внески, визначені на національному рівні» (NDC). Проте всі ці кліматичні дії, заплановані до 2030 року, охоплюють лише 49% викидів ПГ і далекі від досягнення цілі 1,5°C або навіть 2°C.

Зобов’язання основного партнера UKRSIBBANK – BNP Paribas щодо клімату

Наприкінці 2015 року, після COP21, BNP Paribas – основний акціонер UKRSIBBANK зобов’язався поступово узгоджувати свій кредитний портфель із цілями Паризької угоди.

З того часу Група досягла помітного успіху в кількох важливих аспектах. Серед них: припинення фінансування нових проектів вугільних електростанцій у 2017 році, а потім прискорення графіка відмови від вугілля у 2020 році (для країн ЄС та ОЕСР до 2030 року та до 2040 року для решти світу). BNP Paribas також брав участь у першій публікації методології PACTA, результату спільної роботи з чотирма іншими великими європейськими банками.

Зовсім нещодавно BNP Paribas зобов’язався скоротити свій кредитний ризик (на 10% до 2025 року) щодо розвідки та видобутку нафти й газу після того, як зобов’язався припинити свої відносини з компаніями, основним бізнесом яких є розвідка, виробництво, розподіл, маркетинг або торгівля сланцевою нафтою й газом та/або нафтою з нафтоносних пісків.

У 2021 році Група приєдналася до Net Zero Banking Alliance (NZBA), коаліції міжнародних банків, які зобов’язані фінансувати вуглецево-нейтральні галузі економіки до 2050 року.

«Будучи членом-засновником #NetZeroBanking Alliance, ми зобов’язуємось узгодити наш кредитний та інвестиційний портфель із чіткими цілями та науково обґрунтованими методологіями. Досягнення цієї мети є викликом не лише для BNP Paribas, а й для всієї банківської галузі, оскільки жоден банк не може зробити це сам. Тому спільна робота, яку ми провели для створення спільної основи та методології для вимірювання наших інвестицій, є ключовою», – сказав Жан Лоран Боннафе, головний виконавчий директор BNP Paribas.

На порядку денному COP26: зв’язок між громадами, природними середовищами існування та зміною клімату

Ще одна тема для обговорення на COP26: Адаптація громад і природних середовищ існування до впливу зміни клімату. Наземні та морські екосистеми відіграють важливу роль у регулюванні клімату, поглинаючи майже половину викидів вуглекислого газу, що утворюються внаслідок діяльності людини. Однак водночас зміна клімату зменшує біорізноманіття та погіршує екосистеми. Це порочне коло, яке заважатиме досягненню кількох цілей сталого розвитку ООН (SDGs).

Існує багато ініціатив, спрямованих на підтримку біорізноманіття, наприклад act4nature, який об’єднує компанії, органи державної влади, науковців та асоціації. Через act4nature BNP Paribas спочатку взяв на себе публічні зобов’язання щодо збереження біорізноманіття у 2018 році, а потім додатково підтвердив їх у 2021 році. Ці зобов’язання Групи доповнюються діями фонду BNP Paribas Foundation, який працює над підвищенням обізнаності громадськості та підтримує наукові дослідження. BNP Paribas також нагадав та додатково підтвердив свої зобов’язання щодо біорізноманіття, приєднавшись до TNFD, робочої групи, відповідальної за забезпечення глобальної узгодженості в оцінці та звітності для компаній щодо ризиків та можливостей, пов’язаних із навколишнім середовищем.

Перспективи COP і TCFD, пов’язані з навколишнім середовищем, вже в 2023 році.

На COP21 у 2015 році Рада з фінансової стабільності G20 заснувала робочу групу з розкриття фінансової інформації, пов’язаної з кліматом (TCFD), яка у 2017 році випустила рекомендації, щоб допомогти компаніям і фінансовим установам визначити, проаналізувати, керувати та повідомити про їхні ризики та можливості, пов’язані з кліматом. Цю тему охопили багато компаній та організацій, у тому числі BNP Paribas, який з 2020 року публікує звіт про свої дії відповідно до рекомендацій TCFD. TNFD, яка має на меті доповнити TCFD, має сприяти більшій фінансовій прозорості стосовно ризиків та можливостей, пов’язаних із природою, вже в 2023 році.

BNP Paribas є лідером у активізації фінансового сектору

COP26 також піднімає питання про роль державного та приватного фінансування кліматично значущої діяльності, а також питання мобілізації країн, бізнесу, суспільства та громадян для виконання Паризької угоди. Напередодні COP26 Французька банківська федерація та кілька великих французьких банків оголосили про своє зобов’язання обмежити фінансування та інвестиції в нетрадиційні нафтогазові сектори; цей колективний прогрес відповідає зобов’язанням, взятим BNP Paribas у 2017 році, які залишаються ще суворішими і, отже, одними з найвимогливіших галузевих політик.

Крім того, в процесі роботи в рамках робочої групи з фінансових послуг (FSTF), очолюваної принцом Уельським, BNP Paribas та 11 інших міжнародних банків співпрацювали над створенням посібника для практикуючих спеціалістів. Цей важливий інструмент також дозволить великій кількості фінансових гравців узгодити свої портфелі з зобов’язаннями Net Zero. Як підкреслив Жан Лоран Боннафе, «Фінанси є важливим важелем для прискорення енергетичного переходу. Нашим пріоритетом є допомога нашим клієнтам у масштабуванні та поширенні їхніх дій, що необхідно для досягнення «чистої нульової» економіки до 2050 року».

Поділитися сторінкою: