17.04.2019

Фінансовий Гольфстрім: як українцю заробити на ОВДП І чому для цього вигідно копіювати манери зарубіжних інвесторів

Сьогодні багато українців, які хочуть інвестувати кошти з метою отримання високої прибутковості й при цьому мати стабільні гарантії для своїх вкладень, вже починають активно використовувати ОВДП. Ігор Левченко, начальник департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group, спеціально для Mind пояснює, як це краще зробити та на які прибутки можна розраховувати.

З початку 2017 року обсяг ОВДП, який знаходиться в портфелі фізичних осіб, зріс із

104 млн грн
до

7,7 млрд грн
.

Чому ОВДП стали популярними?

Макроекономічні причини: зниження процентних ставок за депозитними вкладами в банківській системі — як результат стану і активності фінансової системи; відсутність інвестиційних альтернативних інструментів для фізичних осіб — як результат практично повної відсутності фондового ринку в Україні.

Мікроекономічні причини: інвестиційна привабливість ОВДП як інвестиційного інструменту — висока прибутковість, ліквідність, податкові преференції, гарантії, мультивалютність.
У поточний момент ОВДП — це win-win ситуація як для емітента паперів, так і для інвесторів.

Як використовувати ОВДП? Тут варто звернутися до статистики Національного банку України і розглянути, що відбувалося зі структурою портфеля ОВДП з 2017 року — цей аналіз дозволить зробити цікаві висновки.
Власниками державних паперів ОВДП можуть виступати: НБУ, комерційні та державні банки, компанії, фізичні особи та нерезиденти.
Станом на 1 січня 2017 року при загальному обсязі ОВДП у

667,5 млрд грн
частка НБУ і банків становила 95,5%, юридичних осіб — 3,5%, фізичних осіб і нерезидентів — близько 1%.
Роком пізніше, на 1 січня 2018-го, при загальному обсязі ОВДП у

749,9 млрд грн
на НБУ і банки припадало 96%, на юросіб — 3%, на фізичних осіб і нерезидентів — близько—1%.

У 2019-му при загальному обсязі ОВДП у

757,6 млрд грн
частка фізичних осіб і нерезидентів у загальній структурі портфеля ОВДП збільшилася з 1 до 3,5%. В абсолютних цифрах це, відповідно, з

6,6 млрд грн
у 2017 році до

26,3 млрд грн
у 2019-му.

Як ОВДП впливає на валютний і фінансовий ринки? Розглянемо, як змінювався портфель нерезидентів у 2018 році — адже саме вони є «донорами» валютного ринку України, на який, завдяки купівлі ними ОВДП, надходить від $0,5 млрд щорічно.
На діаграмах можна простежити залежність курсу долара від обсягів ОВДП, що купуються нерезидентами. Тут чітко простежується кореляція між зростанням портфеля і зниженням курсу долара на початку 2018 року і зворотна динаміка ближче до кінця року.

Чому це відбувалося? У період лютого — березня 2018 року на валютний міжбанківський ринок зайшли понад $300 млн від нерезидентів, а гривня від продажу ними цієї валюти була спрямована на купівлю ОВДП, причому гривневих. Причин декілька: прибутковість за валютними ОВДП на той період становила 3–4% річних, а в гривні — 14–16% річних. Отже купувати валютні ОВДП не мало сенсу: з тим самим успіхом іноземні інвестори могли розміститися на зовнішніх ринках в українські євробонди з прибутковістю під 10% річних.

Але чому саме в гривні й на внутрішньому ринку, а не у валюті й на зовнішніх, «солідніших» ринках? Бо ці інвестиції мають спекулятивний характер: по-перше, українські євробонди на зовнішніх ринках мають довгий термін обігу — від трьох до десяти років, а по-друге — там правила диктує ринок, а внутрішньому українському ринку ці правила диктують самі інвестори. Тому що, купуючи короткі папери з високою прибутковістю і маючи істотні інвестиції (від

$0,3 млрд до $0,5 млрд
), нерезиденти мають істотний вплив на коливання валютного курсу на міжбанку.
Іншими словами — зайшли на високому доларі та купили ОВДП, «збили» курс, побули в короткому інвестиційному інструменті шість місяців — і вийшли на низькому курсі, після чого той швидко виріс. При такій штучно розіграній партії інвестори-нерезиденти отримали купонний дохід у гривні, який згодом було проконвертовано в долари з курсовим прибутком.
Якщо проведемо аналогічний аналіз 2019 року – побачимо таку саму картину.

За лютий-березень 2019 року обсяг ОВДП у портфелі інвесторів-нерезидентів збільшився з

6,3 млрд грн до 14,3 млрд грн
, а це близько $0,3 млрд.
Як і минулого року, нерезиденти купують короткі папери на 3–6 місяців з прибутковістю від 19–19,5% річних (терміни погашення придбаних паперів — кінець квітня та кінець липня).

Можливо, покупка тримісячних паперів — це свого роду страховка у зв’язку з президентськими виборами в Україні.
Таким чином, у ІІІ кварталі 2019 року держава викупить у інвесторів-нерезидентів ОВДП, а вони, у свою чергу, отримають купонний (процентний) дохід, тим самим підвищать курс долара до 28 — 28,5 грн за $1.
З короткого аналізу інвестиційної поведінки інвесторів-нерезидентів у 2018–2019 роках можна зробити висновки, що ситуація на валютному ринку безпосередньо пов’язана з активностями інвесторів. І нею не можна керувати, але можна використовувати її в своїх цілях — особливо тим фізичним особам, які прив’язують свої гривневі інвестиції до курсу долара. А також тим, хто хоче заробити високу дохідність на валютних коштах (від 20% річних), необхідно уважно стежити за діями нерезидентів і «копіювати» їхню інвестиційну стратегію, яка швидше за все ще неодноразово повториться.
Слід зазначити, що НБУ повністю усвідомлює все, що відбувається, і на поточний момент має «запас міцності», щоби контролювати ситуацію на валютному ринку і адекватно впливати на неї.

Матеріал опублікований на незалежному журналістському бізнес-порталі Mind.ua 4 квітня, 2019

Поділитися сторінкою: