08.02.2021

Інвестиційні можливості для українців у 2021 році

Нерухомість, золото, ОВДП, акції – куди вкладати гроші? Про це виданню НВ Бізнес розповів Ігор Левченко Начальник департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

Минулий 2020 рік остаточно визначив тренди в банківській системі, яка протягом 5 років повільно, але впевнено знижувала процентні ставки за всіма видами вкладів. Це торкнулося як валютних депозитних рахунків, так і звичайних валютних поточних рахунків, на яких багато українців зберігають свої заощадження, віддаючи перевагу іноземній валюті, а не національній. У 2020 році практично всі банки опустили процентні ставки за валютними рахунками до 0%, а деякі банки почали практику стягування комісій за валютні кошти на рахунках вкладників. Дуже схожа ситуація з національною валютою, ставки за якою впали протягом 3 років з 15−18% до 0,5−7% річних. З урахуванням проведеної політики НБУ щодо зменшення облікової ставки і планів на утримання ставки в діапазоні 6−7%, говорити про перспективи збільшення процентних ставок за гривневими вкладами не доводиться.

На сьогодні банк – це дуже надійне місце для зберігання грошей, але, на жаль, назвати таке збереження дохідним не можна. Всі ми розуміємо, що рівень інфляції, який з року в рік збільшується, не дає можливості заробляти, а часто і зберігати кровно зароблені кошти.

Але завжди є альтернативні рішення, які дозволяють українцям знайти можливість інвестувати свої кошти в інші фінансові або інвестиційні інструменти. Розглянемо їхні плюси та мінуси.

Нерухомість

Багато українців розглядають можливість придбання житла як дуже вдалий, фундаментальний і перспективний варіант інвестувати кошти. Чи так це? Розберемося, використовуючи такі критерії, як доступність, ліквідність, ризики, надійність і перспективність (прибутковість).

В історії України були періоди, коли операції з нерухомістю дозволили багатьом інвесторам заробити статок, але й, звичайно, багатьом втратити на інвестиції. Сьогодні в Україні, особливо, якщо ми говоримо про міста-мільйонники, відбувається бум будівництва нерухомості в будь-яких сегментах, як в преміальних, так і в економ-класі. Але там, де бум, завжди складно говорити про високі рівні доходів інвестованих коштів.

Купівля нерухомості не належить до доступного типу інвестиції, тому що вимагає зі старту істотних капіталовкладень, які складаються з двох етапів:
1. Купівля самої нерухомості.
2. Капітальне вкладення в ремонт, оскільки подальший перепродаж або здавання житла в оренду потребує будь-якого мінімального ремонту.

Чек такої інвестиції стартує від 500−700 тис. грн і не кожному українцеві така сума по кишені.

Інвестиції в нерухомість мають, напевно, найнижчу ліквідність, бо продати такий об’єкт у дуже стислі терміни без втрати в ціні практично неможливо.

Ризики в разі інвестиції в нерухомість, особливо якщо це відбувається на етапі первинного ринку, дуже високі (приклади Укрбуд, Аркади та інших).
Надійність такої інвестиції також вкрай сумнівна, тому що будь-який об’єкт нерухомості вимагає постійного догляду, оплати комунальних послуг та інших витрат, які працюють у мінус інвестору. До того ж з кожним роком побудований будинок ставатиме старішим і в якийсь момент починає втрачати в ціні.

Якщо проїхатися Києвом, Одесою, Львовом, в очі впадає картина, коли новобудови ростуть, як гриби після дощу, сотні тисяч квадратних метрів житла зводиться щорічно. За такої пропозиції на ринку говорити про перспективи зростання цін на нерухомість і високі доходи не доводиться.

Золото

У слов’янському менталітеті наявність золота є показником багатства, соціального статусу і запасу на «чорний день». Але чи так це? Якщо ми говоримо про золоті прикраси, то сьогодні, крім історичної цінності, вони не несуть у собі інших функцій. Так їх можна подарувати, продати з рук у руки або віднести в ломбард, але це точно не інвестиційний інструмент, який дасть можливість якісно та вигідно зберегти і примножити свої кошти.

Золото, як банківський метал, можна і потрібно розглянути з точки зору інвестиції.

Купити золото можна в банку, який надає таку послугу, і чек інвестиції стартуватиме з 1 грама золота, що робить таку інвестицію доступною.

Золото – ліквідний актив, тому що в тих самих банках можна дуже швидко обміняти золото на гроші, але варто врахувати один важливий момент – це маржинальний дохід банку, який продає і купує золоті злитки. Така маржинальність становить від 5% до 25%. Іншими словами, золото – це інструмент довгострокового інвестування, точно не на місяць або рік, тому що купівля такого активу вам обійдеться дорожче, ніж його продаж у короткому періоді.

Ризики з інвестицій у золоті залежать від того, де і як ви збираєтеся зберігати куплене золото. Якщо ви оберете депозитарне сховище в банку, то ризики зберігання золота будуть мінімальні або нульові, але у вас з’явиться додаткове джерело витрат у вигляді оплат послуг банку.

Надійність золота висока, оскільки цей метал у природі обмежений в обсягах, важко видобувається і дуже активно використовується в різних сферах виробництва — від космосу й електроніки до ювелірних прикрас.

Перспективи золота, як і іншої сировини (срібло, платина тощо) у наші дні підвищуються з огляду на те, що в період пандемії COVID-19 багато урядів реалізували програму фінансової допомоги, яка обчислюється трильйонами доларів і євро, що натомість призвело до наявності великого обсягу дешевих фінансових ресурсів.

ОВДП (Облігації внутрішньої державної позики) України

У 2020 році іноземні та вітчизняні інвестори розглядали цей інструмент як основну альтернативу банківським вкладам. Причини цього прості. ОВДП – доступний фінансовий інструмент для будь-якого українця, але варто відзначити, що його купівля та оформлення всіх необхідних договорів потребує певних навичок або допомоги професійних консультантів. Чек такої інвестиції може варіюватися від 20 тис грн до десятків мільйонів, але чим менша сума інвестиції, тим менше вона рентабельна, бо купівля цінних паперів несе витрати, пов’язані з відкриттям рахунків, зберіганням паперів тощо.

Ліквідність ОВДП висока, тому що будь-який інвестор може купити або продати папери на первинному або вторинному ринках дуже швидко, а досить широка лінійка терміновості ОВДП дозволяє інвесторові купувати папери на прийнятний для себе термін.

Ризики з цінних паперів дуже низькі, а надійність – висока, тому що гарантом випуску і викупу цих паперів є держава. З урахуванням усіх переваг такого виду інвестування, є один недолік – це прибутковість. Прибутковість ОВДП варіюється від 3−4% в валюті до 10−12% у гривні. Так, це не 0%, як по депозитах, але це помірно низька прибутковість, якщо порівнювати її з іншими аналогами.

Біржові інструменти (акції, облігації, сировина тощо)

Біржова торгівля – це новий і поки мало відомий вид діяльності для середнього українського інвестора, але розберімося, чи так це складно та чи вигідно?

Наприклад, візьмемо майданчик популярного американського брокера Interactive Brokers (IBKR). Такий брокер надає можливість торгівлі приватним інвестором через мобільний застосунок, WEB-інтерфейс і спеціальне програмне забезпечення. Відкрити рахунок на IBKR і перерахувати на інвестиційний рахунок кошти (в розмірі е-ліміту) займає 3−5 днів. Реєстрація та відкриття рахунку – 2−3 дні, перерахування коштів з українського рахунку на рахунок – 1−2 дн.

IBKR дозволяє відкривати рахунки і торгувати будь-якому українському інвестору, і сума інвестиції може бути від $1 тис, що робить цей інструмент доступним для більшості користувачів.

Цінні папери іноземних емітентів або інших фінансових інструментів дуже ліквідні, тому що ви можете купити або продати будь-який інструмент у період або поза періодом торгової сесії за ціною, яка буде на той момент на ринку.

Ризикованість таких інвестицій перебуває у площині еластичності ринку і тих подій, які відбуваються в світі, оскільки фондовий ринок — це як живий організм, який по-різному реагує на новини, події або обставини, що виникають у певний момент часу.

Цінні папери мають високий ступінь надійності, тому що діяльність фондового ринку та емітентів учасників цього ринку регулюється державними органами США.

Слід зазначити, що торгівля цінними паперами на фондовому ринку вимагає певного багажу знань. Звісно, можна купувати блакитні фішки або акції компаній, які на устах і входять до топових рейтингів, але є безліч інших компаній, які показують прекрасні фінансові результати, і ціна їхніх акцій зростає. Але також є компанії, чиї зірки з часом загасають, а з ними – вартість їхніх акцій. Тому при роботі на фондовому ринку необхідно або знайти хорошого інвестиційного аналітика, або самому уважно стежити за новинами, аналітичними рейтингами, щоб прийняти правильне рішення.

Якщо подивитися історію злетів і падінь на фондовому ринку в 2020 році, то більшість інвесторів непогано заробили – акції деяких компаній у цей період значно виросли в ціні.

Як бачите, вибір є завжди, питання лише в тому, який шлях вам ближчий.

Спеціально для НВ Бізнес Колонка опублікована 5 лютого 2021 на сайті НВ Бізнес nv.ua

Поділитися сторінкою: