20.01.2021

Коли почнеться цикл підвищення облікової ставки НБУ і чи витримає економіка дорожчі гроші?

Основна подія в економічному календарі України на поточному тижні – рішення про рівень ключової ставки Національного банку. Прогнозами та аналітикою щодо цього Сергій Ягнич, керівник інвестиційного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group поділився з виданням НВ Бізнес.

Я не очікую підвищення ставки на найближчому засіданні монетарного комітету. Але істотне прискорення інфляції, а головне – ризик тривалого її перебування вище цільового діапазону регулятора, можуть привести НБУ в режим готовності до підвищення ставок уже в першому півріччі. При цьому, економічне зростання залишається слабким, а розрив між базовою ставкою і ставками кредитування – значним. Тому варто звернути увагу не на рівень ставки, а на те, наскільки низька облікова ставка відбилася на ставках кредитування і на фінансових ринках.

Перші три квартали минулого року інфляція перебувала на рівні близько 2%, не доставляючи головного болю регулятору. На тлі низького рівня цін, різкого падіння ВВП у другому кварталі, а також на тлі невизначеності перспектив відновлення економіки, до середини року облікова ставка була знижена більш ніж в два рази – з 13.5% до 6.0%. Разом з тим, починаючи з червня, зберігається status quо, адже ризики макроекономічної стабільності, а також очікування прискорення інфляції, не дозволили національному банку продовжити зниження облікової ставки. І дійсно, в останні місяці року інфляція різко прискорилася, з 2,3% р/р у вересні до 5,0% за підсумками року.

Хоча основна причина зростання цін в кінці року знаходиться в площині математики і пояснюється змінами в базі порівняння, не можна не звернути увагу на кілька найсильніших чинників, що створюють умови для подальшого прискорення інфляції.

По-перше, це слабкий урожай в зв’язку зі складними погодними умовами. Залежно від видів культур і географічного розташування, аграрії зіткнулися з втратами до 50% врожаю, особливо це стосується господарств, розташованих у центральній частині України. Внаслідок цього, ціни на основні зернові культури різко зросли, що, по ланцюжку, відбивається у вартості інших харчових продуктів.

По-друге, низькі ціни на енергоносії, якими Україна насолоджувалася з кінця 2019 року, поступово нормалізуються, і ціни на нафту і газ демонструють стійке зростання.

По-третє, економіка відновлюється темпами, вищими за очікування, темпи зростання заробітних плат у багатьох секторах становлять двозначні числа, при цьому мінімальна заробітна плата з 01 січня була підвищена відразу на 20%.

Є й хороші новини. Значна частина інфляційного тиску обумовлена динамікою сировинних товарів. Показник базової інфляції, що не включає в себе сезонні коливання цін, а також адміністративно регульовані тарифи, за підсумками року склав всього 4.5%. Крім цього, черговий локдаун у січні, ймовірно, призведе до певного уповільнення споживчого попиту, а урожай 2021 року не обов’язково буде таким же слабким, що створить передумови для цінової стабілізації. В таких умовах, підвищувати облікову ставку, напевно, рано.

Необхідно відзначити, що розрив між обліковою ставкою і вартістю грошей все ще досить великий. Так, Міністерство фінансів на початку січня проводило розміщення коротких тримісячних ОВДП на первинному ринку з премією близько 400 базисних пунктів до рівня облікової ставки, а реальні рівні кредитування роздрібних клієнтів банків все ще значно перевищують 10%. На цьому тлі недостатні рівні фінансової трансмісії (відображення ключової ставки в кредитній та інвестиційній активності банків) все ще створюють перешкоди відновленню економіки в 2021 р.

Спеціально для НВ Бізнес Колонка опублікована на сайті НВ Бізнес 20 січня 2021

Поділитися сторінкою: