02.06.2020

КСВ — це насамперед позитивний вплив на наше майбутнє

«Бути банком для світу, що змінюється — це бути відповідальним за майбутнє. UKRSIBBANK BNP Paribas Group як сучасна фінансова компанія відіграє важливу роль у нашому суспільстві. Для цього ми щодня створюємо банк з високими стандартами і позитивним впливом на навколишнє середовище і суспільство, — каже каже виданню nv.ua Яніна Ольховська, директор з питань комунікації, КСВ та залучення UKRSIBBANK BNP Paribas Group. — Корпоративна соціальна відповідальність — це насамперед позитивний вплив на наше майбутнє. Так, в умовах глобальної кризи в сфері медицини основний акціонер UKRSIBBANK — одна з найбільших фінансових груп у світі — BNP Paribas — вже виділила 50 млн євро на боротьбу з коронавірусом у 33 країнах світу, включно з Україною. У нашій країні UKRSIBBANK вже підтримав 72 медичні установи. Також 1 млн євро спрямовано на розробку вакцини проти COVID-19 в інституті Пастера, Франція».

— Чому корпоративна соціальна відповідальність сьогодні так важлива в сучасному світі? І чому це важливо для фінансового сектора — основного акціонера UKRSIBBANK – BNP Paribas?

— Група BNP Paribas працює на ринку приблизно 200 років. За цей час вона накопичила величезний досвід і найкращі стандарти роботи. У 2006 р наш банк став частиною BNP Paribas, приєднавшись до Групи, яка прагне до сталого розвитку і одночасно використовує переваги технологій в обслуговуванні клієнтів. У 2008 р нашим другим акціонером став ЄБРР. З такими потужними акціонерами ми повинні працювати з їхніми регуляторами, правилами, процедурами і стандартами, враховувати в роботі норми європейського та американського регуляторів і, звичайно, виконувати вимоги НБУ. Як результат — ми дуже вимогливі до себе і того, що, як і навіщо ми робимо. Це відображено в нашій політиці корпоративно-соціальної відповідальності (КСВ).

— На кого передусім орієнтована КСВ банку: співробітники, локальні суспільства, держава?

— Якщо говорити про нашу програму КСВ загалом, то її можна розділити на дві частини: hard і soft.
Hard CSR — КСВ спрямоване на взаємодію з бізнесом і клієнтами. Як частина групи BNP Paribas і UKRSIBBANK реалізує 10 секторальних політик, пов’язаних з бізнесом. У цьому напрямі група виступає дуже позитивним прикладом для всіх міжнародних і локальних організацій, адже її основне завдання — це позитивний внесок у збереження навколишнього середовища, розвиток спільноти та збереження планети. Секторальні політики спрямовані на сталий розвиток, контроль взаємодії з ризиковими сферами. На практиці це відмова працювати з тютюновими компаніями, з підприємствами, які виготовляють хімічні добрива, які використовують вугілля для виробництва електроенергії. Наші основні стейкхолдери — це наші клієнти та партнери, з якими ми співпрацюємо щодня.
Soft CSR — КСВ, спрямоване на соціальну підтримку населення і різні програми. Ми орієнтуємося на 17 цілей сталого розвитку ООН. Так у 2017 р на глобальному форумі в Парижі генеральний директор BNP Paribas Жан-Лоран Боннафе заявив, що група вибирає 4 з 17 цілей і працюватиме над їх досягненням. Ми приділяємо увагу й іншим цілям, але 4 стали для нас пріоритетними. Це наша залученість! У цей процес втягуються співробітники компанії — а це майже 200 тисяч людей у 71 країні світу, а також партнери групи.

— На що передусім робиться акцент — освіта, охорона здоров’я, охорона навколишнього середовища, благодійність, підтримка інфраструктурних проектів?

Перше — Кліматичні зміни і перехід на нові альтернативні джерела енергії (Climate change/Energy transition). У сферу наших інтересів потрапляє все, що пов’язано з захистом навколишнього середовища і роботою з альтернативними джерелами енергії.
Друге — Молоде покоління (Young generation). Це взаємодія з молоддю і допомога в розвитку. Сюди входить дуже багато, зокрема фінансова освіта.
Третій напрям — це підприємництво, і зокрема соціальне. Ми підтримуємо стартапи, розробку інклюзивних програм тощо. Наші зусилля спрямовані на підтримку середнього та малого бізнесу (СМБ).
Четверте — це локальні екосистеми (Local Eco System). У цьому випадку ми підтримуємо різні місцеві проекти, прагнемо поліпшити локальне, соціальне і культурне середовище в тих країнах, де працює Група BNP Paribas.

— Чому з 17 напрямів обрали саме ці чотири?

— У нас є маніфест, опублікований на нашому сайті. Він пояснює, чому для нас є пріоритетними ці чотири напрями. Група, зокрема UKRSIBBANK, працювала в цьому напрямі ще до підписання пакту про підтримку глобальних цілей ООН. Ми постійно проводили різні акції як для співробітників, так і для клієнтів. Ми берегли льодовики, рятували Кенію від пожеж, закуповували обладнання для аналізу ґрунту в Західній і Східній Європі. Навіщо? Ми розуміємо, без збереження екосистеми нашої планети у нас немає майбутнього. Тому група BNP Paribas підтримує такі проекти.

— Що характерно для КСВ в Україні?

— Нашому бізнесу потрібна допомога — освітня програма для розуміння, що таке КСВ і чому це важливо. Ми зіткнулися з тим, що локальні корпоративні клієнти, а також СМБ потребують навчання КСВ. Тому ми плануємо провести онлайн заходи як для співробітників, так і для клієнтів з КСВ.
Процес впровадження КСВ схожий на реалізацію принципів комплаєнс. Ми почали впроваджувати комплаєнс ще в 2014 році і зараз UKRSIBBANK займає провідне місце серед банків України в цьому напрямі. Якщо ваша компанія пройшла наші процедури комплаєнс, значить вона прозора і з нею можуть працювати будь-які інші організації. Щось подібне зараз відбувається і з КСВ.
Кілька разів на рік топ-менеджери банку — вся команда правління зустрічається з корпоративними і СМБ клієнтами в різних містах, щоб розповісти про наші плани, довідатися про їхні потреби. Щоразу ми запитуємо, як вони працюють в напрямі КСВ. І всі, як правило, думають, що йдеться про благодійність. Але це не так, і це розуміння треба міняти.
Звичайно, у нас теж є різні благодійні програми. Так, вже понад 10 років ми підтримуємо дітей з синдромом Дауна, з ДЦП, друкуємо книги шрифтом Брайля. І це важливо! Але КСВ — це не тільки благодійність. Це насамперед позитивний вплив на майбутнє.

— Зелений банкінг сьогодні стає популярним. Які успіхи в цьому напрямі?

Як партнер програми енергоефективності IQ energy UKRSIBBANK отримав нагороду ЄБРР за найбільшу кількість реалізованих проектів за програмою. 22 тисячі проектів — саме таку кількість нам вдалося реалізувати від початку старту програми IQ energy в 2016 році. На жаль, торік програма закінчилася. Зараз UKRSIBBANK розглядає можливість зеленого кредитування.
З одного боку, green banking — це тренд, але з іншого — необхідність. У цій сфері ми зіткнулися з низкою запитань. У минулому році ми отримали чіткі інструкції по green bonds BNP Paribas. Проаналізувавши їх, ми зрозуміли, що їх неможливо застосувати — «скопіювати» в Україні, а потрібно адаптувати до місцевих реалій.
Для нас важливо успішно застосувати досвід і знання Групи, так як для BNP Paribas зелене кредитування — це одне з найбільш трендових напрямів. Тому цей рік повинен стати для нас періодом пошуку і консолідації інформації про наш ринок.

— Ці зусилля стратегічні, а що робите на рівні співробітників банку?

— Вже 4-й рік поспіль ми садимо дерева.

— Ви згадували секторальні політики у зв’язку з КСВ. У чому вони полягають?

Наразі у нас 10 секторальних політик. Наприклад, ми не працюємо з виробниками пальмового масла, складових компонентів ядерної зброї, компаніями, які займаються видобутком нафти і вугілля, тютюновими компаніями, компаніями з виробництва хімічних добрив.

— А як щодо виробників пластика?

— Це відноситься до нашої програми BNP Paribas Engagement. У минулому році ми вирішили не користуватися в банку пластиковим посудом, відмовитися від одноразової продукції, а також від подарункової продукції короткострокового використання.
У нас обладнані бокси для збору пластику на переробку. Ви не побачите пластикових пляшок у наших офісах. Це може здатися смішним, але ми повернулися до графинів і склянок. Для комунікації і роботи ми відмовилися від друкованої продукції і перейшли на цифрові носії.

— Що робить група BNP Paribas і UKRSIBBANK для підтримки проектів, спрямованих на усунення гендерної нерівності?

— Звичайно, першочергові для нас питання — це працевлаштування, жіночий бізнес, паритет заробітних плат чоловіків і жінок, надання рівних кредитних умов.
Два роки тому директор BNP Paribas Жан-Лоран Боннафе став послом світового руху ООН — НeForShe, руху за рівноправність у суспільстві, який закликає чоловіків підтримувати жіночі ініціативи. Торік UKRSIBBANK також підтримав ініціативу HeForShe, тим самим підкреслюючи важливість гендерної рівності в Україні та створення сприятливих умов для розвитку жінок і дівчат, зокрема в бізнесі.
Цього року UKRSIBBANK як Top-Employer в Україні також приєднався до Декларації за гендерну рівність і проти домашнього насильства на підтримку Цілей сталого розвитку ООН № 5 «Гендерна рівність» і № 8 «Гідна праця та економічне зростання».
Крім того, минулого року ми запустили програму Women in business для заохочення розвитку жінок, які займаються підприємництвом. В цьому році ми продовжимо програму в новому форматі. Наше завдання бути не просто порадником і помічником, а бути організацією, в яку жінки можуть звернутися й отримати професійну відповідь від експертів.

— В ідеалі це має працювати як повний цикл — від освіти до фінансування?

Так. У кожному регіоні у нас є амбасадор. Це наша співробітниця, яка брала участь в освітніх семінарах. У минулому році наші заходи відвідали 400 жінок у 6 містах. Реєстрація дала більший результат, ніж ми очікували.
Також у минулому році ми запустили на нашому сайті каталог грантів для СМБ і зробили каталог для жіночого бізнесу.

— На кого розраховані програми фінансової освіти?

Вони розраховані на різні вікові групи. Ми запустили школу юного банкіра. І щоразу вона набуває нових форм. Цього місяця разом з Центр «Розвиток КСВ» ми провели фінал конкурсу «FinTeens: Покоління фінансово незалежних» для підвищення рівня фінансової самостійності підлітків. Студенти розробляли оригінальні рішення для дітей 10−15 років, онлайн курси для батьків, які б могли навчати своїх дітей фінансової грамотності. Адже найбільше питання не в тому, чого не знають діти, а в тому, чого не знають їхні батьки.
В рамках відповідального кредитування у нас є спеціальна програма зі споживчого кредитування. Щоб отримати споживчий кредит в UKRSIBBANK, вам необхідно використовувати кілька освітніх інструментів. Також у 2018 році у нас був проект, який стосувався фінансової грамотності літніх людей — навчання користуванню банкоматами, кредитними картками тощо.

— Можливо, варто подумати про навчання людей похилого віку інструментам онлайн-банкінгу?

— Насправді є люди похилого віку, які готові йти в соціальні мережі, але вони не готові працювати з інструментами онлайн-банкінгу. У них є певний страх. Але все-таки, щоб залучити їх, ми постійно публікуємо відео, просуваємо інформацію про безпеку онлайн-платежів, попереджаємо про ризики шахрайства.

— Що банк отримує взамін цих зусиль? Які результати КСВ?

— Передусім банк отримує надійних клієнтів і довгострокове співробітництво, партнерів, які поділяють з нами одні цінності. Коли наші клієнти та партнери проходять разом з нами цей шлях, вони розуміють важливість цих питань і бачать свою значущість у їх вирішенні. Матеріал опубліковано на сайті nv.ua 29 травня 2020. Повна версія тут.

Поділитися сторінкою: