15.01.2021

Міжнародні резерви України показали рекордне зростання. До чого тут світові ринки капіталу

За результатами 2020 року, міжнародні резерви України зросли на 15%, сягнувши на 1 січня 2021 року $29,133 млрд (в еквіваленті) – найвищого рівня за останні 8 років, – розповів виданню НВ Бізнес Сергій Ягнич, керівник інвестиційного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

Протягом кризового року регулятору вдалося досягти зростання резервів на $3,8 млрд, незважаючи на значний обсяг інтервенцій, який довелося здійснити на рубежі першого і другого кварталів року. При цьому обсяг чистих резервів (із вирахуванням коштів, що підлягають виплаті МВФ), становив більше ніж $18,1 млрд.

Левова частка приросту золотовалютних резервів (близько $3 млрд) припала на грудень. Приблизно $1 млрд було залучено через розміщення внутрішніх облігацій в іноземній валюті. Незважаючи на рекордно низькі ставки по ОВДП, номінованих в доларах і в євро, попит на ці інструменти залишається високим як з боку банків, так і з боку реального сектора економіки, а також фізичних осіб.

При цьому Мінфін провів дорозміщення єврооблігаційного випуску в грошовому еквіваленті $670 млн, а також здійснив залучення серії двосторонніх позик від низки міжнародних кредиторів. Це слугувало додатковим фактором комфорту для нерезидентів, які активізували свої покупки на первинних аукціонах, дозволивши НБУ виходити на ринок з купівлею долара. Чистий обсяг покупок валюти в резерви Національного банку протягом грудня становив близько $290 млн. Важливим виступив і фактор переоцінки резервів: за рахунок здешевлення долара і зростання курсової вартості цінних паперів, що перебувають у портфелі регулятора, НБУ зафіксував зростання резервів на $218 млн.

Успіхи України в нарощуванні міжнародних резервів прямо або побічно пов’язані зі світовими фінансовими ринками. За оцінками Institute of international finance, приплив коштів у цінні папери, випущені країнами, що розвиваються, у грудні 2020 року становив $45,9 млрд, а загалом протягом року обсяг свіжих коштів, інвестованих у ці інструменти, становив $313 млрд. Що, хоча і менше на $48 млрд показника, зафіксованого торік, але підкреслює, з одного боку, зростання ліквідності світових фінансових ринків, з іншого – готовність інвесторів розглядати ринки, що розвиваються, як привабливу альтернативу сегменту високоякісних цінних паперів.

У ситуації, що склалася, Україні важливо розвинути успіх і продовжувати нарощувати резерв міцності. Цього можна досягти шляхом продовження співпраці з МВФ та іншими міжнародними організаціями, виваженої боргової політики, а також розумними інтервенціями центрального банку з фокусом на поступове поповнення резервів.

Протягом 2020 року зросли всі основні монетарні агрегати, рекордно збільшилася ліквідність банківської системи, обсяг внутрішнього боргу перевищив символічну позначку в 1 трлн грн, а обсяг готівки в обігу нинішнього року перевищив 550 млрд грн. Тому зростання резервів у жодному разі не має розслабляти, а має стимулювати підтримувати виважену політику з нарощування міжнародних резервів, із завданнями якої регулятор у 2020 р. впорався «на відмінно».

Колонка опублікована на сайті nv.ua Бізнес, 15 січня 2021.

 

Поділитися сторінкою: