25.11.2022

UKRSIBBANK: новий порядок контролю суми сплаченого ЄСВ при виплаті заробітної плати

UKRSIBBANK BNP Paribas Grouр змінює процес контролю Єдиного соціального внеску (ЄСВ) при виплаті заробітної плати. Це пов’язано з набранням чинності Порядку прийняття надавачами платіжних послуг платіжних інструкцій на виплату заробітної плати, який затвердило Міністерство фінансів України 16 вересня 2022 №291.

Основні зміни в частині контролів банком діють з 22.11.2022:

1. Суми єдиного внеску, сплачені платіжними інструкціями або спрямовані з єдиного рахунку (за період, який заробітна плата нарахована), повинні становити не менше ніж 22% суми для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних інструкціях на видачу (перерахування) для виплати заробітної плати за цей період.
Наприклад, сума зарплати, зазначена в грошовому чеку/платіжній інструкції, становить 1000,00 грн. Банк має проконтролювати сплату ЄСВ в розмірі 22%, тобто 1000,00*22% = 220,00 грн.
Було 1000,00/5=200,00
Стало 1000,00*22%=220,00

Якщо сума ЄСВ менша ніж 22%, то клієнт має надати довідку-розрахунок, погоджену з контролюючим органом за місцем взяття на облік платника єдиного внеску або документальне підтвердження раніше сплаченого єдиного внеску.

2. Змінили форму довідки-розрахунку та довідки про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску.

3. Передбачили можливість надання в електронній формі:
– довідки-розрахунку;
– довідки про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску;
– документального підтвердження раніше сплаченого єдиного внеску у вигляді платіжних інструкцій (у тому числі з рахунку, відкритого в іншому банку) (оформлені з дотриманням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги», Закону України «Про електронні документи та документообіг»). Довідка-розрахунок в електронній формі – документ, отриманий платником єдиного внеску в електронній формі через електронний кабінет у порядку, встановленому статтею 42-1 глави 1 розділу II Податкового кодексу України.

4. Розширили перелік підприємств, до яких не застосовується даний Порядок:
– підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ та УТОС, де кількість осіб з інвалідністю становить не менше 50 відсотків загальної чисельності працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці;
– підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, у яких кількість осіб з інвалідністю становить не менш як 50 відсотків загальної чисельності працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить не менш як 25 відсотків суми витрат на оплату праці;
– дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, філій, представництв та інших відокремлених підрозділів іноземних підприємств, установ та організацій (зокрема міжнародних), розташованих на території України;
– бюджетних установ, які перебувають на казначейському обслуговуванні в Казначействі, а також Пенсійного фонду України та його територіальних органів відповідно до пункту 12 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
– резидентів Дія Сіті в розумінні положень Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні.

5. Зазначені у п.4 підприємства, установи та організації самостійно надають обслуговуючому банку інформацію, що підтверджує такий статус:
– під час відкриття рахунку у банку;
– у разі набуття статусу з переліку, наведеного у цьому пункті;
– у разі якщо банк не було повідомлено під час відкриття у нього рахунку або при набутті такого статусу.

6. Виключена норма щодо щорічного подання станом на 01 січня підприємствам, визначеним в п.4 інформації про підтвердження статусу. У разі зміни статусу підприємства установи та організації повідомляють про це банк протягом п’яти робочих днів, що настають за днем зміни статусу. Інформація, що підтверджує статус підприємства, установи та організації з переліку, наведеного у цьому пункті або його зміну надсилається/подається до банку в електронній або паперовій формі.

7. Клієнти банку – резиденти Дія Сіті подають інформацію до банку, що підтверджує статус резидента Дія Сіті відповідно до положень Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Інформація подається у вигляді листа в електронній формі через UKRSIB business або на паперовому носії на обслуговуюче ТТ. Допускається подання листа електронною поштою, але в такому випадку, він має бути засвідчений КЕП клієнта. Отриманий лист ВНПК ДОР/ТТ розміщує в АКС клієнта з ідентифікатором АА9987 та коментарем «Резидент Дія Сіті».

8. Звертаємо увагу, що виплата зарплати (прирівняних до неї платежів) для платника єдиного внеску, який використовує єдиний рахунок здійснюється лише з одночасним наданням підтвердження (квитанції) від Державної податкової служби.

Дана квитанція є документом, що підтверджує фактичну сплату єдиного внеску та являється підтвердженням про позитивний результат обробки повідомлення про спрямування коштів з єдиного рахунку на небюджетний рахунок. Напрямок спрямування єдиного внеску нарахований роботодавцями повинен відповідати технологічному коду 71010000 та містити інформацію про період, за який нарахована виплата:

  • заробітної плати;
  • винагороди за договорами цивільно-правового характеру;
  • допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  • допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Квитанцію клієнт отримує самостійно через електронний кабінет платника податків. До банку клієнт надає квитанцію через UKRSIB business або на паперових носіях на обслуговуюче ТТ, засвідчену уповноваженою особою. Допускається подання квитанції електронною поштою, але в такому випадку, вона має бути засвідчена КЕП клієнта.
У вкладенні надаємо приклад квитанції. У блоці «Результат обробки» міститься інформація щодо позитивного результату – зазначається «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО».
Дата прийняття документу в блоці квитанції «Результат обробки» не може бути більшою ніж дата виплати заробітної плати (прирівняної до неї платежів). Тобто, на момент опрацювання платіжного доручення/грошового чеку у банка має бути підтвердження щодо сплати клієнтом єдиного внеску.

9. Додатково надаємо інструкцію для використання клієнтами щодо покрокового процесу сплати податків та отримання квитанції з єдиного рахунку, що розміщена на сайті ДПС за посиланням.

Умови, які діють на період воєнного стану залишаються без змін.
При виникненні запитань клієнти можуть звертатися безкоштовно за номером телефону 729 або до менеджера на відділенні.

Шаблони довідок за посилання:

Довідка про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску

Довідка-розрахунок

Квитанція

 

Поділитися сторінкою: