Призупинення сплати грошового зобов’язання або анулювання заборгованості по кредитах на умовах Закону №2823-IX від 01 грудня 2023 року,

заставне майно за якими пошкоджене або зруйноване в наслідок збройної агресії російської федерації

Кредитні ліміти по картках. Оплата платежу по кредитній карті

АТ «УКРСИББАНК» повідомляє про

можливість призупинення сплати грошового зобов’язання або анулювання заборгованості за кредитами, заставне майно за якими пошкоджене або зруйноване в наслідок збройної агресії Російської Федерації, та які відповідають вимогам  Закону України «Про споживче кредитування», з урахуванням змін, які набрали чинності 28.01.2023р., внесених Законом України від 1 грудня 2023 року № 2823-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України  щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України».

Важливо! Призупинення сплати грошового зобов’язання або анулювання заборгованості  на умовах Закону проводиться виключно щодо кредитів, які відповідають критеріям, визначеним в Законі та в порядку, передбаченому Законом.

Зразки заяв/перелік необхідних документів:

Важливо! Документи, що підтверджують факт знищення/пошкодження майна внаслідок збройної агресії мають надаватись за формою, яка визначена Кабінетом Міністрів України, згідно Постанови КМУ № 16 від 09.01.2024г. «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473».*

*У разі, якщо у Позичальника наявний факт знищення/пошкодження майна внаслідок збройної агресії РФ та є труднощі з отриманням підтвердних документів,  Позичальник може звернутися до Банку зі зверненням, яке може бути розглянуто в індивідуальному порядку.

Процес подання заяви

Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником (його представником) власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та надається/надсилається кредитору в оригіналі, а документи, які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації, оформлені відповідно до законодавства (далі – підтвердні документи), надаються/надсилаються кредитору в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях.

Звертаємо Вашу увагу, якщо Позичальник має декілька зобов’язань (за різними Кредитними договорами), які відповідають критеріям Закону, то Заява має бути подана окремо за кожним Кредитним договором.

Документи можуть бути надані будь-яким з перелічених способів:

  • у будь-якому відділенні мережі АТ «УКРСИББАНК»;

  • засобами поштового зв’язку;

  • надіславши на електронну адресу Банку: Collections-Law2823@ukrsibbank.com, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису

Поширені запитання

  • Назва Закону, за яким можна подати заяву на призупинення сплати грошового зобов’язання або анулювання заборгованості

    Закон України «Про споживче кредитування», з урахуванням змін, які набрали чинності 28.01.2023 р., внесених Законом України від 1 грудня 2022 року за номером № 2823-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України  щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» (далі – Закон).

  • Умови Закону та критерії застосування Закону, за яких можливе призупинення сплати грошового зобов’язання

    • Законодавчі зміни, передбачені Законом щодо призупинення сплати діють лише на період воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення чи скасування, а щодо анулювання – протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану;
    • Право на призупинення сплати грошового зобов’язання мають позичальники за споживчими кредитами, якщо нерухоме майно таких позичальників, що є іпотекою (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий або дачний будинок, об’єкт незавершеного житлового будівництва або майнові права на нього) (далі по тексту таке майно іменується «майно»):
      • пошкоджене (та може бути відновлене виключно шляхом капітального ремонту або реконструкції ) або знищене (відновлення якого шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції є неможливим або економічно недоцільним) внаслідок збройної агресії РФ. В такому випадку надається заява про призупинення сплати грошового зобов’язання та документи, що підтверджують факт знищення/пошкодження майна внаслідок збройної агресії РФ (оригінали або нотаріально посвідчені копії).
      • станом на момент подання заяви розташоване на окупованій території або на територіях, на яких ведуться воєнні (бойові) дії (для таких випадків документи на підтвердження факту пошкодження або знищення майна надаються протягом 90 днів з дня виключення території, на якій знаходиться нерухоме майно, із переліку (переліків) територій). В такому випадку надається заява про призупинення сплати грошового зобов’язання, а документи, що підтверджують факт знищення/пошкодження майна внаслідок збройної агресії РФ (оригінали або нотаріально посвідчені копії) надаються кредитору в подальшому протягом 90 днів після деокупації/ виключення територій з переліку територій на яких ведуться активні бойові дії. Якщо документи не буде подано зобов’язання сплати відновлюється.

    Важливо! Документи, що підтверджують факт знищення/пошкодження майна внаслідок збройної агресії мають надаватись за формою, яка визначена Кабінетом Міністрів України. Примірний шаблон Акту розміщено на сайті.

  • Які платежі за кредитом будуть призупинені, в які строки та на який період?

    • Для Позичальників, майно яких розташоване окупованій території або на територіях, на яких ведуться АКТИВНІ воєнні (бойові) дії Кредитор звільняє позичальника від обов’язку сплати грошового зобов’язання, а саме: основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів, у тому числі нарахованого, але не сплаченого до дня отримання кредитором заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання ), з робочого дня, наступного за днем отримання кредитором заяви, на строк до дев’яностого дня включно після дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або до дня подання боржником підтвердних документів (документів, які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оформлені відповідно до законодавства).
    • Для позичальників, майно яких знищене/пошкоджене внаслідок збройної агресії РФ у випадку, коли майно розташоване на інших територіях (не на окупованих територіях чи територіях активних бойових дій), кредитор звільняє позичальника від обов’язку сплати грошового зобов’язання, а саме: основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів, у тому числі нарахованого, але не сплаченого до дня отримання кредитором заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання), з робочого дня, наступного за днем отримання кредитором заяви та підтвердних документів (які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оформлені відповідно до законодавства), до моменту отримання компенсації від держави за знищене або пошкоджене майно але не більше як на 180 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

    Тобто, Позичальник має право не сплачувати платежі за кредитним договором з наступного дня після отримання кредитором від Позичальника:
    — заяви про призупинення сплати – для окупованих територій чи територій активних бойових дій;
    — або заяви про призупинення сплати з підтвердними документами (за формою визначеною Кабінетом Міністрів України) – (для інших територій, відмінних від окупованих територій чи територій активних бойових дій) документів (які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оформлені відповідно до законодавства).

    Важливо! Всі ці дії не є прощенням чи припиненням кредиту, має місце лише призупинення сплати на певний період (право Позичальника не проводити оплату певний час).

    Не підлягають сплаті Позичальником платежі з 24.02.2022 р. до дати відновлення сплати грошового зобов’язання. Ці платежі мають відшкодовуватись Банку державою-агресором.

  • Алгоритм дій для позичальників, майно яких розташоване на тимчасово окупованих територіях, щодо призупинення сплати грошового зобов’язання

    1. Подання до Банку заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання.

    2. Призупинення сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит з наступного дня після отримання Банком такої заяви.

    3. Позичальник зобов’язаний надати підтвердні документи, які підтверджують факт пошкодження або зниження житлового майна, що є предметом іпотеки не пізніше 90 днів з дня виключення території на якій знаходиться заставне майно з переліку тимчасово окупованих території, або з територій де ведуться активні воєнні (бойові) дії (перелік визначається Кабінетом Міністрів України). У разі неподання у визначений строк підтвердних документів кредитор має право вимагати відновлення сплати грошового зобов’язання, яке було наявне станом на 24 лютого 2022 року, відповідно до умов договору про споживчий кредит.

    4. Відновлення обов’язку сплати з дати отримання підтвердних документів (щодо пошкодження/знищення майна внаслідок збройної агресії РФ) або після спливу 90 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану або за спливом 90 днів після виключення території з переліку та ненадання Позичальником підтвердних документів (щодо знищення/пошкодження майна внаслідок збройної агресії РФ).

  • Умови Закону щодо анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит (після закінчення дії або скасування військового стану):

    За Законом України «Про споживче кредитування» право Позичальника на подання заяви про анулювання заборгованості визначено протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану. Для реалізації права на анулювання заборгованості необхідною є умова припинення чи скасування воєнного стану.

    Пропонуємо звернутись до Банку повторно після припинення чи скасування воєнного стану.

    Але, з умовами і критеріями за якими проводиться процедура анулювання, Ви можете ознайомитися самостійно. Текст Закону розміщено в мережі Інтернет в загальному доступі.

  • Чи проводить UKRSIBBANK дії щодо призупинення сплати грошового зобов’язання або анулювання заборгованості згідно Закону?

    Так, UKRSIBBANK дотримується вимог законодавства та повідомляє про можливість призупинення Позичальниками сплати грошового зобов’язання, на підставі заяви Позичальника, якщо дотримуються умови, визначені Законом. Також, у випадку встановленому зазначеним Законом Позичальник має право на анулювання заборгованості на підставі заяви, яка може бути подана протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану.

  • Хто та яким чином має право подавати заяву та підтверджуючі документи до банку? До кого можна звернутися, для отримання консультації?

    Хто має право подавати заяву до Банку?

    Позичальник (особа, до якої перейшли права та обов’язки позичальника) або його представник (за законом або за наявності довіреності на вчинення таких дій). Довіреність має відповідати вимогам законодавства України та передбачати повноваження на вчинення відповідних дій (подання заяви) представником.

    Яким чином можна подати заяву / підтверджуючі документи до Банку?

    Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником (його представником) власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та надається/надсилається кредитору в оригіналі, а документи, які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оформлені відповідно до законодавства, надаються/надсилаються кредитору в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях.

    До кого я можу звернутися, для отримання консультації?

    Умови викладено в Законі України «Про споживче кредитування» (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України»), який розміщено на сайті Банку, з умовами якого клієнт може ознайомитися особисто.

    Окремі питання клієнт може викласти в письмовому зверненні та подати до банку будь-яким зручним способом.

  • Відновлення сплати за кредитом

    Звільнення від сплати відбувається тимчасово (на певний строк). Обов’язок сплати зобов’язань поновлюється:

    1. Для Позичальників, майно яких розташоване окупованій території або на територіях, на яких ведуться АКТИВНІ воєнні (бойові) дії:
    — За спливом дев’яностого дня після дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні  або до на наступний день після подання підтвердних документів.
    — У випадку деокупації території або виключення з переліку територій активних бойових дій та ненадання підтвердних документів  (щодо знищення/пошкодження майна (внаслідок збройної агресії РФ) протягом 90 днів з дати деокупації / виключення територій з переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії.

    Позичальник зобов’язаний повідомити про отримання компенсації за майно чи відновлення майна  протягом 10 робочих днів з дня отримання компенсації або документального підтвердження відновлення (включаючи випадки, якщо іпотека надана третьою особою, членом сім’ї Позичальника) Якщо Позичальник не здійснить такого повідомлення за весь період прострочення повідомлення відсотки підлягають сплаті в подвійному розмірі.

    2. Для позичальників, майно яких знищене/пошкоджене внаслідок збройної агресії РФ у випадку, коли майно розташоване на інших територіях (не на окупованих територіях чи територіях активних бойових дій):
    — у разі отримання Позичальником компенсації за пошкоджене/знищене майно;
    — або через 180 днів з моменту припинення чи скасування воєнного стану.

  • Алгоритм дій для сегменту позичальників, майно яких знищене/пошкоджене внаслідок збройної агресії РФ у випадку, коли розташоване на інших територіях (не на окупованих територіях чи територіях активних бойових дій), щодо призупинення сплати грошового зобов’язання.

    1. Подання до Банку заяви про призупинення сплати грошового зобов’язання та одночасно підтверджуючих документів про факт знищення або пошкодження заставного майна (оригінал чи нотаріально посвідчені копії).

    2. Призупинення сплати грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит (основної суми кредиту, процентів, комісій та інших платежів) на наступний день після отримання Кредитором заяви про призупинення сплати – для окупованих територій чи територій активних бойових дій; або заяви про призупинення сплати з підтвердними документами (щодо пошкодження/знищення майна внаслідок збройної агресії РФ) – для інших територій, відмінних від окупованих територій чи територій активних бойових дій).

    3. Відновлення обов’язку сплати з моменту отримання компенсації або за спливом 180 днів після припинення або скасування воєнного стану.

  • Дії позичальника при отриманні державної компенсації за пошкоджене або знищене майно

    1. Позичальник зобов’язаний повідомити кредитора про отримання ним або іпотекодавцем, якщо він є відмінним від позичальника та належить до членів сім’ї позичальника, компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно, що було предметом забезпечення за договором про споживчий кредит, або про відновлення за рахунок держави пошкодженого (знищеного) майна протягом 10 робочих днів з дня отримання компенсації або документального визнання такого майна відновленим.

    2. У разі неповідомлення позичальником кредитора у встановлений цим пунктом строк про отримання компенсації від держави за пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно або про відновлення такого майна за рахунок держави, позичальник сплачує кредитору проценти, нараховані за договором про споживчий кредит за період такого прострочення, у подвійному розмірі.

Загальна інформація:

Хто має право подавати заяву до Банку?
— Позичальник (особа, до якої перейшли права та обов’язки позичальника) або його представник (за законом або за наявності довіреності на вчинення таких дій). Довіреність має відповідати вимогам законодавства України та передбачати повноваження на вчинення відповідних дій (подання заяви) представником.

Яким чином можна подати заяву / підтверджуючі документи до Банку?
— Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником (його представником) власноручно або шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та надається/надсилається кредитору в оригіналі, а документи, які відповідно до законодавства підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оформлені відповідно до законодавства, надаються/надсилаються кредитору в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях.

До кого я можу звернутися, для отримання консультації?
— Умови викладено в Законі України «Про споживче кредитування» (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України»), який розміщено на сайті Банку, з умовами якого клієнт може ознайомитися особисто.
— Окремі питання клієнт може викласти в письмовому зверненні та подати до банку будь-яким зручним способом.

Додаткова інформація

Для перевірки територій, про які йдеться в Законі, надаємо посилання на сайт Міністерства з питань реінтеграції, де у розділі «Новини» є можливість слідкувати за оновленням переліку тимчасово окупованих територій або територій, на яких ведуться (велися) бойові дії: https://minre.gov.ua/news

У наступних  джерелах також може бути наведена дана інформація:
1. Верховна Рада України – Офіційний вісник України: Публікації документа (Офіційний вісник України)
2. Кабінет Міністрів України: Пошук нормативно-правових актів Урядового порталу

Поділитися сторінкою: