10.02.2020

Ринок зелених облігацій б’є рекорди. Чому?

Сергій Ягнич, керівник інвестиційного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group

Обсяг випуску зелених облігацій за підсумками 2019 року становив понад чверть трильйона доларів в еквіваленті — новий абсолютний рекорд. Що буде далі?

ЧОМУ РИНОК ЗЕЛЕНИХ ОБЛІГАЦІЙ СЯГНУВ ЧВЕРТІ ТРИЛЬЙОНА ДОЛАРІВ
Тоді як тема сталого фінансування потроху стає мейнстрімом, ринок так званих «зелених облігацій» продовжує встановлювати рекорди. За інформацією Climate Bonds — найбільшої міжнародної організації, що працює в цьому сегменті боргового ринку, обсяг випуску зелених облігацій за підсумками 2019 р становив понад чверть трильйона доларів в еквіваленті (255 млрд дол); новий абсолютний рекорд. Зростання до попереднього року перевищило очікування аналітиків майже на 50%.

ЧОМУ РИНОК ПРОДОВЖУЄ ВСТАНОВЛЮВАТИ РЕКОРДИ
Поточна ситуація на фінансових ринках така, що світові центральні банки обнулили ідею фінансування чого-небудь під відсоток. Не вірите? Спробуйте розмістити валютний депозит у будь-якому західному банку. У кращому випадку ви отримаєте ставку, що не покриває рівень інфляції, а якщо банк пристойний, то він встановить нульову ставку і попросить комісію за зберігання грошей. Усвідомлюючи те, що розумних відсотків не бачити, учасники фінансових ринків почали дедалі більше зважати на інструменти, що дозволяють отримати результат нефінансового характеру. На цьому тлі виникла зацікавленість до ринку зелених облігацій та інших інструментів сталого фінансування, поміж яких також соціальні облігації, «перехідні» облігації і безліч інших виникаючих класів інвестицій, в основі яких фінансування проектів позитивним ефектом на суспільство. Я порівнюю такі інструменти з так званим «ісламським» фінансуванням. Нагадаю, що останні враховують ту обставину, що шаріат забороняє отримання встановленого відсотка або винагороди за надання позики. Відповідно, інвестори в цей клас активів традиційно орієнтуються на свого роду участь у проектному фінансуванні, не отримуючи процентних платежів, прийнятих в західному світі.

Крім зміни грошово-кредитних політик, яка слугувала таким собі каталізатором, іншим фактором підвищення інтересу до зелених облігацій є дедалі більш помітний взаємозв’язок між активністю людини, підвищенням рівня СО2 в атмосфері і зростаючою кількістю катаклізмів та аномальних погодних явищ.

Якщо ще 20 років тому екологічні активісти були з групи маргіналів, опиралися капіталізму і глобалізації, то тепер в Давосі теми, пов’язані з екологічною безпекою, займають топові місця в рейтингах тем учасників заходу.

Іншими словами, поряд з бажанням накопичити добробут, ми всі прагнемо жити в екологічно чистих місцях і насолоджуватися високими стандартами якості життя, і якщо проаналізувати структуру випуску зелених облігацій, то в ній лідирують два найбільших забруднювачі навколишнього середовища — США і Китай. Американські корпорації випустили папери загальним обсягом $50,6 млрд тоді як китайці змогли виставити паперів на $30,1 млрд, що, тим не менш, замало для країни, в структурі енергетики якої все ще переважають вугільні електростанції і технології позаминулого століття. Зазначу також випуски супранаціоналів (міжнародні банки розвитку, і т. ін.), які здійснили випуски облігацій на $14,5 млрд. Абсолютним лідером за кількістю випусків є американське іпотечне агентство Fannie Mae, що надрукувало 991 випуск облігацій.

ЯКІ ПЕРСПЕКТИВИ УКРАЇНИ
У листопаді минулого року перший емітент з активами в Україні (DTEK)здійснив дебютний випуск облігацій на суму 325 млн євро, під 8,5% річних, з метою рефінансування втілених проектів з альтернативної енергетики.

Абстрагуючись від дискусії, наскільки доцільно розвивати альтернативну енергетику на умовах найбільш щедрого в Європі тарифу і корисності альтернативної енергетики для стабільності української енергосистеми, цей випуск є першим торгованих українським «зеленим» фінансовим інструментом. За поточної прибутковості до погашення близько 7,2% номінований в євро інструмент є однією з найбільш високодохідних інвестицій на ринку «зелених» активів.

Зі зниженням ставок за фінансовими інструментами поступово починають формуватися умови для появи ринку зелених облігацій і на внутрішньому ринку. Зокрема, законопроект 2284, який пройшов перше читання в грудні минулого року, вже передбачає такий клас фінансових інструментів. Однак сам факт наявності інструменту абсолютно не гарантує попит на нього.

Незважаючи на те що на тлі агресивного зниження ставки НБУ і падіння прибутковості по державному боргу, внутрішній інвестор активно шукає альтернативи для інвестування, схоже, що фінансовий ринок ще має пройти тривалу еволюцію, стадію формування ринку керуючих активами, в першу чергу, і лиш потім можна говорити про повноцінне функціонування ринку зелених облігацій, нарівні з іншими класами активів — з ринком корпоративних облігацій, наприклад. Зусилля держави щодо наповнення даного інструменту грошима з точки зору надання державних гарантій, спеціального підходу з боку НБУ або інших заходів, повинні бути виваженими.

Матеріал надруковано 7 лютого 2020 на nv.ua/ Бізнес

Поділитися сторінкою: