21.04.2021

Ставки interchange: позиція фінансового ринку

На розгляді в парламенті знаходяться законопроекти, метою яких є обмеження interchange-ставки. Великі ритейлери вітають такий крок і ставлять в приклад європейську практику, де комісії по безготівкові перекази в рази менше, ніж в Україні. Однак представники платіжних систем і банківського сектора мають свою точку зору на цей рахунок. Про те, як зниження ставки interchange вплине на розвиток безготівкових платежів, і що від цього виграють українці, Maanimo запитав у Костянтина Лежнин, заступника Голови правління з питань роздрібного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

На думку, як банківського співтовариства, так і експертів, а також регулятора, ці законопроекти економічно НЕ обгрунтовані і приведуть до розбалансування економічних чинників і ринкових механізмів функціонування платіжного ринку. Всі зусилля держави, регулятора і банків в побудові кешлес економіки, в розвитку безготівкового платіжного ринку і інструментів ці законопроекти можуть звести на коментарі. Адже ці законопроекти лобіює частина бізнесу, при цьому не зважаючи на потреби споживачів і малого бізнесу, для якого банки за свій рахунок роблять величезні інвестиції в інфраструктуру і розширення можливостей і платоспроможності.

Для банківського ринку це означатиме скорочення інвестицій в розвиток інфраструктури прийому безготівкових платежів, Згортання мотиваційних програм для споживачів через скорочення дохідної частини карткового бізнесу і збитковості поточних програм лояльності.

Для споживачів наслідки будуть дуже відчутним і значними в негативній сенсі: будуть скорочені програми лояльності та мотиваційні програми, а також програми кешбека, значно скоротиться число привабливих кредитних програм, подорожчає банківське обслуговування карткових рахунків та вартість карт як таких.

Для підприємців це також буде негативним впливом: банки не будуть за свій рахунок розвивати мережі терміналів. Всі термінали стануть платними і будуть купуватися за рахунок підприємців. Скорочення програм кредитування і програм лояльності призведе до скорочення купівельної спроможності і, власне, до скорочення обороту торговців.

Звичайно, прийняття закону негативно вплине на прибутковість банків, а в карткової бізнесі – до збитковості. Власне, це змусить банки Скоротити витрати і підвищити ціну обслуговування карткових рахунків, а також обслуговування видачі готівки в АТМ.

Матеріал опублікований 16 квітня 2021 на сайті maanimo.com

Поділитися сторінкою:

| 1.910 сек. | SQL -572 | 33.53MB