17.12.2020

Україна розмістила євробонди — вперше після початку епідемії коронавірусу. Чому це важливо?

11 грудня Україна здійснила прайсинг єврооблігацій в обсязі $600 млн, з погашенням у 2033 році. Лід-менеджерами трансакції виступили BNP Paribas і Goldman Sachs. Чому це важливо?, – Сергій Ягнич, Керівник інвестиційного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group поділився з виданням НВ Бізнес.

Це перший вихід країни на зовнішні ринки після початку епідемії коронавірусу. Останній раз Україна розміщувала облігації в лютому 2020 року — 10-річні облігації, номіновані в євро з купоном 4,375%.

Слід зазначити, що Мінфін дорозміщував ліквідну і добре відому на ринку серію облігацій, що вже давно торгуються (обсяг випуску становить $2 млрд). Це дозволило заощадити час на реєстрацію нового випуску, а також полегшило оцінку нових паперів. Спочатку інвесторам пропонувався обсяг $500 млн, з індикативом прибутковості 6,40% річних. Внаслідок значного попиту, який перевищив обсяг пропозиції в кілька разів, прибутковість розміщення була знижена на 20 б.п., склавши 6,20%, а обсяг довипуску — збільшений на $100 млн.

Які ж наслідки успішного виходу на зовнішні ринки для українських фінансових ринків?

По-перше, Мінфіну вдалося швидко і ефективно скоротити касовий розрив державного бюджету.

По-друге, успішне розміщення на зовнішніх ринках служить джерелом уваги і до внутрішніх ринків. Вже на аукціоні 8 грудня ми бачили значний попит на українські гривневі папери з боку нерезидентів, а обсяг розміщення ОВДП у гривні перевищив 15 млрд грн.

На аукціоні 15 грудня попит ще більше зріс, на тлі повноцінної лінійки представлених до покупки паперів як за термінами (від 3 місяців до 5 років), так і в розрізі валют (гривня, долар, євро). Загальна сума залучених коштів на аукціоні досягла 51,4 млрд грн, при цьому серед покупців були присутні всі типи інвесторів, починаючи від державних банків, які сформували основний попит на короткому кінці кривої, і закінчуючи нерезидентами, що активно використовували можливість покупки п’ятирічних держоблігацій. І це в умовах, коли сигнали щодо продовження програми МВФ все ще залишаються неоднозначними.

Третє — це сигнал очікувати підвищення ліквідності банківської системи (за рахунок більш активного фінансування бюджетних витрат), а також деякого зростання резервів НБУ за підсумками грудня, що, ймовірно, дозволить українській валюті закінчити рік на мажорній ноті.

Разом з тим, варто підкреслити факт того, що підвищена увага міжнародних інвесторів до українських боргів з великою ймовірністю носить тимчасовий характер. На тлі глобального ралі ризикових активів, Україна деякий час залишалася недооціненою, і сигналів про швидкий приїзд місії фонду виявилося досить для того, щоб українські облігації виросли в ціні.

У той же час, прибутковість довгих доларових паперів України вже перебуває на одному рівні із зобов’язаннями Єгипту, який служить одним з основних орієнтирів при оцінці привабливості українських облігацій. В таких умовах важливо, щоб зберігалася гарна кон’юнктура на зовнішніх ринках. І ще більш важливо, щоб Україна використовувала такі вікна можливості для продовження структурних реформ, побудови ефективних державних інститутів і підвищення конкурентоспроможності власної економіки.

Спеціально для НВ Бізнес. Колонка опублікована 17 грудня 2020 на nv.ua

Поділитися сторінкою: