11.05.2021

Які інвестиційні тренди в 2021 році найбільш цікаві для приватних інвесторів

При роботі на фондовому ринку необхідно або знайти хорошого інвестиційного аналітика, або самому уважно стежити за новинами, аналітичними рейтингами, щоб прийняти правильне рішення. Які інвестиційні тренди в 2021 році будуть цікавити приватних інвесторів розповів виданню Delo.ua Ігор Левченко, начальник Департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

Настрій інвесторів на ринку, як зовнішньому так і внутрішньому, безпосередньо залежить від фінансової ситуації, макроекономічних показників, політичних і економічних ризиків певних ринків і інструментів. Також чималу роль відіграє ситуація з COVID-19, в частині виходу економік світу з карантинних обмежень.

Розглядаючи внутрішній фінансовий ринок України, можна побачити тренд на збільшення облікової ставки НБУ, з початку року облікова ставка виросту з 6% до 7,5%, яка корелює з інфляцією і має вплив на зміну процентної ставки по депозитах і зростання прибутковості державних інвестиційних інструментів. Також не варто забувати про політичні ризики, пов’язані з північним сусідом, який з початку 2021 року загострює ситуацію на кордоні з Україною.

Зовнішні ринки США і Європи знаходяться в сприятливому режимі м’якої монетарної політики і фінансової підтримки з боку урядів, і такий режим буде підтримуватися протягом 2021 року, проте ця підтримка може мати негативну сторону у вигляді зростання інфляції, що безпосередньо впливає на фондовий ринок і підсилює негативні настрої інвесторів.

З огляду на фінансові показники, економічну і політичну ситуацію як в Україні, так і за її межами, можна розглянути ряд інструментів, які зазвичай вибирають інвестори:

Депозитні вклади

Зростання облікової ставки має прямий вплив на зростання прибутковості по депозитах, які в 2020 році опустилися до мінімумів. Так в 2020 році практично всі банки платили за валютними вкладами 0%, за винятком деяких державних і приватних банків, які готові були приймати депозити у валюті від приватних осіб, і платити за це 1-3% річних. За гривневими вкладами ситуація була не набагато краще, процентні ставки по депозитах були на рівні 5-10% річних.

Збільшення облікової ставки в 2021 році не суттєво може покращити ситуацію за гривневими вкладами, і взагалі не змінить ситуацію з валютними вкладами. Тому депозити можна розглядати як варіант збереження грошей, але не заробітку і тим більше не збереження свого капіталу від інфляції.

Нерухомість

Ринок нерухомості розвивається в Україні нерівномірно, і основна концентрація припадає на міста-мільйонники, такі як Київ, Одеса, Львів і т.д. Незважаючи на те, що покупка нерухомості – це одна з альтернатив інвестування, вона не відноситься до доступного типу інвестиції, тому що вимагає зі старту істотних капіталовкладень, які складаються з двох етапів: 1 – це покупка самої нерухомості, 2 – це капітальне вкладення в ремонт , так як подальший перепродаж або здача житла в оренду потребує будь-якого мінімального ремонту.

Ринок нерухомості перенасичений пропозиціями від будівельних компаній, що не є сприятливою ситуацією для зростання цін на нерухомість, і не може принести інвесторові істотний дохід, також ситуація з COVID19 показала суттєву вразливість ринку оренди житла. Не варто забувати і ризики недобросовісних забудовників, історії за якими ми бачили в 2020 році.

Також інвестиції в нерухомість мають низькою ліквідністю, так як продати такий об’єкт в дуже стислі терміни без втрати в ціні, практично неможливо.

Дорогоцінні метали

Золото або інший аналогічний актив – срібло, платина і т.д. в період, коли основні держави, такі як США, Китай, Єврозона «друкували» колосальну кількість грошей, виглядає дуже привабливим. Даний актив можна придбати як фізично так і через фінансові інструменти. Золото – ліквідний актив, тому що його можна дуже швидко перевести в грошові кошти, але варто врахувати один важливий момент, якщо ми говоримо про фізичну покупку золота або аналогічного дорогоцінного металу – це маржинальний дохід банку, який продає і купує золоті злитки. Така маржинальність становить від 5 до 25%. Іншими словами, золото – це інструмент довгострокового інвестування, точно не на місяць або рік, тому що покупка такого активу вам обійдеться дорожче, ніж його продаж в короткому періоді.

Якщо дорогоцінний метал купується не в фізичному вигляді, наприклад через ETF (Exchange Traded Fund), в такому випадку витрати при купівлі/ продажу будуть мінімальними.

Надійність золота висока, так як цей метал в природі обмежений в обсягах, важко видобуваємо і дуже активно використовується в різних сферах виробництва від космосу і електроніки, до ювелірних прикрас.

У період зростання інфляції золото є вигідною і надійною інвестицією.

ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) України

У 2020 році іноземні та вітчизняні інвестори розглядали цей інструмент, як основну альтернативу банківським вкладам.

Причини цього дуже прості. ОВДП – доступний фінансовий інструмент для будь-якого українця, але варто відзначити, що його покупка і оформлення всіх необхідних договорів вимагає певних навичок або допомоги професійних консультантів. Чек такої інвестиції може варіюватися від 20 тисяч грн до десятків мільйонів, але чим менше сума інвестиції, тим менше вона рентабельна, тому що покупка цінних паперів несе витрати, пов’язані з відкриттям рахунків, зберіганням паперів і т.д.

Ліквідність ОВДП висока, тому що будь-який інвестор може купити або продати папір на первинному або вторинному ринках дуже швидко, а досить широка лінійка терміновості ОВДП дозволяє інвесторові купувати папери на прийнятний для себе термін. Ризики з цінних паперів дуже низькі, а надійність висока, тому що гарантом випуску і викупу цих паперів є держава.

Зростання облікової ставки НБУ сприятливо впливає на прибутковість ОВДП, яка варіюється від 3-4% у валюті, до 10-12% в гривні.

Але варто не забувати про політичні та економічні ризики в Україні. Нагнітання ситуації з військовою активністю між Україною і Росією змушує інвесторів нерезидентів виходити з ОВДП, а прохолодні відносини з МВФ і дефіцит бюджету України призводить до нарощування ОВДП у портфелях державних банках до максимумів.

Біржові інструменти (акції, облігації): дуже перспективна можливість інвестувати особистий капітал в інвестиційні інструменти по всьому світу.
Відкривши брокерський рахунок або інвестиційний рахунок, інвестор отримує можливість сформувати свій портфель з різних інвестиційних інструментів з урахуванням ризиків країни, вибрати певний сектор індустрії, прив’язати свій портфель до одного з індексів і т.д.

Це відкриває можливості мінімізувати ризики, забезпечити собі дохід і в реальному режимі часу управляти своїми інвестиціями.

Цінні папери іноземних емітентів або інші фінансові інструменти дуже ліквідні, тому що Ви можете купити або продати будь-який інструмент в період або поза періодом торгової сесії за ціною, яка буде на той момент на ринку.

Ризикованість таких інвестицій знаходиться в площині еластичності ринку і тих подій, які відбуваються в світі, тому що фондовий ринок – це як живий організм, який по різному реагує на новини, події або обставини, що виникають в певний момент часу.

Варто відзначити, що торгівля цінними паперами на фондовому ринку вимагає певного багажу знань, звичайно можна купувати блакитні фішки або акції компаній, які на слуху і входять в топові рейтинги, але існує безліч інших компаній, які показують прекрасні фінансові результати і ціна їх акцій росте. Але також існують компанії, чиї зірки з часом загасають, а з ними вартість їх акцій. Тому при роботі на фондовому ринку необхідно або знайти хорошого інвестиційного аналітика або самому уважно стежити за новинами, аналітичними рейтингами, щоб прийняти правильне рішення.

Стаття опублікована у виданні Delo.ua, 27 квітня 2021 року.

Поділитися сторінкою:

| 1.127 сек. | SQL -579 | 33.15MB